Alphabetical Film List

#

Numéro Zéro (Jean Eustache)
One Moment (Jiří Menzel)
1.1 Flat Acre Screen (Franziska Lamprecht and Hajoe Moderegger)
Two or Three Things I Know About Her (Jean-Luc Godard)
Three Times (Hou Hsiao-hsien)
4 Months, 3 Weeks and 2 Days (Cristian Mungiu)
Five Rooms (Cinque stanze) (Ursula Ferrara)
#6 Okkyung (Andrew Lampert)
Seven Samurai (Akira Kurosawa)
8 1/2 (Federico Fellini)
Ten (Abbas Kiarostami)
Ten Minutes After (István Szabó)
Ten Skies (James Benning)
13 Lakes (James Benning)
Seventeen (Joel DeMott and Jeff Kreines)
24 City (Jia Zhang-ke)
Twenty-Four Eyes (Keisuke Kinoshita)
Twentynine Palms (Bruno Dumont)
36 Quai des Orfèvres (Olivier Marchal)
The 47 Ronin (Kenji Mizoguchi)
52 Sundays (Llorenç Soler)
The 400 Blows (François Truffaut)
1001 Films (André Delvaux)
2046 (Wong Kar-wai)

A

À la recherche du lieu de ma naissance (Boris Lehman)
Aakrosh (Govind Nihalani)
About Baghdad (Sinan Antoon)
About Time 2 (Mike Figgis)
Abraham’s Valley (Manoel de Oliveira)
Accident (Soi Cheang)
The Accursed Mazurka (Nina Fonoroff)
Acto da Primavera (Manoel de Oliveira)
An Actor’s Revenge (Kon Ichikawa)
Adynata (Leslie Thornton)
The Adversary (Satyajit Ray)
Africa, I Will Fleece You (Jean-Marie Téno)
After Life (Hirokazu Kore-eda)
After Many a Summer Dies the Swan: Hybrid (Yvonne Rainer)
Aguirre: The Wrath of God (Werner Herzog)
Ain’t Scared (Regarde-moi) (Audrey Estrougo)
Air Doll (Hirokazu Kore-eda)
Al’leessi…An African Actress (Rahmatou Keita)
Aldous Huxley: The Gravity of Light (Oliver Hockenhull)
O Aleijadinho (Joaquim Pedro de Andrade)
Alexandra (Aleksandr Sokurov)
Alfred Deller: Portrait of a Voice (Benoît Jacquot)
Ali: Fear Eats the Soul (R.W. Fassbinder)
All About Darfur (Taghreed Elsanhouri)
All Is Forgiven (Mia Hansen-Løve)
All Is Well at the Border (Akram Zaatari)
All the Fine Promises (Toutes ces belles promesses) (Jean-Paul Civeyrac)
Almadrabas (Carlos Velo)
Almanac of Fall (Bela Tarr)
Almost Nothing (Quasi niente) (Ursula Ferrara)
Alphaville (Jean-Luc Godard)
Amal (Ali Benkirane)
Ambitious (Catherine Corsini)
America Is Waiting (Bruce Connor)
L’Amour existe (Maurice Pialat)
Andrei Rublev (Andrei Tarkovsky)
Ankur (Shyam Benegal)
Les Années déclic (Raymond Depardon)
Anton Webern (Thierry Knauff)
Antonio Gaudi (Hiroshi Teshigahara)
Los Años Desnudos (The Naked Years: Rated-R) (Dunia Ayaso and Félix Sabroso)
Aparajito (Satyajit Ray)
L’Appartement (Gilles Mimouni)
Applause (Martin Zandvliet)
The Apple (Abay Kulbaev)
Apur Sansar (Satyajit Ray)
L’Arbre Mort (Joseph Morder)
The Archimedes Principle (Gerardo Herrero)
Ariel (Aki Kaurismäki)
Army (Keisuke Kinoshita)
Around a Small Mountain (36 Views of Saint-Loup Peak) (Jacques Rivette)
As People (Come persone) (Ursula Ferrara)
As Tears Go By (Wong Kar-wai)
The Assault of the Present on the Rest of Time (The Blind Director) (Alexander Kluge)
The Astronomer’s Dream (Ernie Gehr)
Asymmetrical Feel (Amore asimetrico) (Ursula Ferrara)
Atraksion (Raoul Servais)
At the Water (Women Filmmakers of the Zimbabwe Production Skills Workshop)
Au Revoir les enfants (Louis Malle)
An Autumn Afternoon (Yasujiro Ozu)
Autumn Sonata (Ingmar Bergman)
Avenge But One of My Two Eyes (Avi Mograbi)
¡Ay Carmela! (Carlos Saura)

B

The Back of the World (Javier Corcuera)
Bad Education (Pedro Almodóvar)
Baghdad in No Particular Order (Paul Chan)
The Ball at Anjo House (Kozaburo Yoshimura)
The Ballad of Narayama (Shohei Imamura)
Bamako (Abderrahmane Sissako)
Barcelona (A Map) (Ventura Pons)
Basque Ball (Julio Medem)
Battle in Heaven (Carlos Reygadas)
Bay of Angels (Jacques Demy)
The Beaches of Agnès (Agnès Varda)
Beacon (Mike Hoolboom)
The Bed You Sleep In (Jon Jost)
The Beekeeper (Theo Angelopoulos)
Before I Forget (Jacques Nolot)
Behave (Maria Ramos)
Behind This Soft Eclipse (Eve Heller)
Bell Diamond (Jon Jost)
Bellamy (Claude Chabrol)
La Belle noiseuse (Jacques Rivette)
Belle de jour (Luis Buñuel)
Belle Toujours (Manoel de Oliveira)
Beneath Her Window (Metod Pevec)
Benny’s Video (Michael Haneke)
Berlin Alexanderplatz (R.W. Fassbinder)
The Best of Youth (Marco Tullio Giordana)
Between Two Wars (Harun Farocki)
Bicycle Thieves (Vittorio de Sica)
Il Bidone (Federico Fellini)
The Big Picture (Eric Lartigau)
The Big Stick/An Old Reel (Saul Levine)
Bintou (Fanta Régina Nacro)
The Birth of Love (Philippe Garrel)
Black Gold (Nick Francis and Marc Francis)
Black Rain (Shohei Imamura)
Black Sushi (Dean Blumberg)
Blame It On Fidel (Julie Gavras)
La Blessure/The Wound (Nicolas Klotz)
Blind Chance (Krzysztof Kieslowski)
Block-C (Zeki Demirkubuz)
Blood Wedding (Carlos Saura)
Blow-Up (Michelangelo Antonioni)
Blue (Krzysztof Kieslowski)
The Blue Angel (Josef von Sternberg)
Bluebeard (Catherine Breillat)
Bob Le Flambeur (Jean-Pierre Melville)
Le Bonheur (Agnès Varda)
Au bord du lac (Patrick Bokanowski)
Born into Brothels (Zana Briski)
Born into Struggle (Rehad Desai)
Borom Sarret (Ousmane Sembene)
Le Boucher (Claude Chabrol)
Bouquets 1-10 (Rose Lowder)
The Bow (Kim Ki-duk)
Boy (Nagisa Oshima)
The Boy Who Sold His Pigeon / A Town of Love and Hope (Nagisa Oshima)
The Boys from Fengkuei (Hou Hsiao-hsien)
The Boys of Baraka (Heidi Ewing and Rachel Grady)
Brass Unbound (Johan van der Keuken)
Brasilia, Contradictions of a New City (Joaquim Pedro de Andrade)
Brave Men (Edoardo Winspeare)
The Bridesmaid (Claude Chabrol)
Broken Embraces (Pedro Almodóvar)
Bridge Visitor (Legend-Trip) (Mike Kelley)
Bright Future (Kiyoshi Kurosawa)
A Brighter Summer Day (Edward Yang)
The Brothers and Sisters of the Toda Family (Yasujiro Ozu)
Bubble (Steven Soderbergh)
Bucharest, Memory Lost (Albert Solé)
Buildings and Grounds: The Angst Archive (Ken Kobland)
Bullet in the Head (Jaime Rosales)
The Burmese Harp (Kon Ichikawa)

C

Caché (Michael Haneke)
Café Lumière (Hou Hsiao-hsien)
Calcutta 71 (Mrinal Sen)
Calendar (Atom Egoyan)
Camden 28 (Anthony Giacchino)
Camp de Thiaroye (Ousmane Sembene)
Capote (Bennett Miller)
La Captive (Chantal Akerman)
Captive of the Desert (Raymond Depardon)
Carmen (Carlos Saura)
Carmen Comes Home (Keisuke Kinoshita)
Carnival Sunday (Edgar Neville)
Casa de Lava (Pedro Costa)
The Case of the Missing Switchboard Operator (Dusan Makavejev)
Casual Day (Max Lemcke)
La Caza (Carlos Saura)
Ce jour-là (Raoul Ruiz)
La Cérémonie (Claude Chabrol)
The Ceremony (Nagisa Oshima)
Un Certain Matin (Fanta Régina Nacro)
Change of Plans (Danièle Thompson)
Le Chant du Styrène (Alain Resnais)
The Charge of the Light Brigade (Tony Richardson)
Charisma (Kiyoshi Kurosawa)
Charles, Dead or Alive (Alain Tanner)
Charulata (Satyajit Ray)
Chasing Butterflies (Otar Iosseliani)
Chaotic Ana (Julio Medem)
The Chaser (Na Hong-jin)
La Chienne (Jean Renoir)
Children in the Wind (Hiroshi Shimazu)
Children of Hiroshima (Kanedo Shindo)
China’s Stolen Children (Jezza Neumann)
The Chocolate Factory (Steve Reinke)
Les Choses de la vie (Claude Sautet)
Chouchou (Merzak Allouache)
Chouga (Darezhan Omirbaev)
A Christmas Tale (Arnaud Desplechin)
Christ Stopped at Eboli (Francesco Rosi)
Chromophobia (Raoul Servais)
Chubby Buddy (Erika Yeomans)
El Cielo gira Mercedes Álvarez)
The Cinemascope Trilogy: L’Arrivée, Outer Space, Dreamwork (Peter Tscherkassky)
The Citizen (Ritwik Ghatak)
The City of Photographers (Sebastián Moreno Mardones)
A City of Sadness (Hou Hsiao-hsien)
Clean (Olivier Assayas)
Climates (Nuri Bilge Ceylan)
Close-Up (Abbas Kiarostami)
The Cloud-Capped Star (Ritwik Ghatak)
Clouds of May (Nuri Bilge Ceylan)
Clouds Over Conakry (Cheick Fantamady Camara)
Le Cochon (Jean Eustache)
Code Inconnu/Code Unknown (Michael Haneke)
Un Cœur en hiver (Claude Sautet)
Cœurs (Alain Resnais)
The Collector (Ernie Gehr)
The Colonial Friend (Rachid Bouchareb)
The Colonial Misunderstanding (Jean-Marie Téno)
The Color of Pomegranates (Sayat Nova) (Sergei Paradjanov)
Colossal Youth (Pedro Costa)
Compadre (Mikael Wiström)
Los Condenados (Isaki Lacuesta)
Confession (Zeki Demirkubuz)
Contestant (Rodrigo Cortes)
The Corporation (Mark Achbar and Jennifer Abbott)
Conversations on a Sunday Afternoon (Khalo Matabane)
Copy Shop (Virgil Widrich)
Correspondences (Eugène Green)
Corridor (Sharunas Bartas)
Cravan vs. Cravan (Isaki Lacuesta)
Crazy for You (Akram Zaatari)
Cría Cuervos (Carlos Saura)
Cries and Whispers (Ingmar Bergman)
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz (Luis Buñuel)
Crime Novel (Michele Placido)
The Crime of Monsieur Lang (Jean Renoir)
Crossing the Rainbow Bridge (Persijn Broersen and Margit Lukaçs)
Crucified Lovers (Kenji Mizoguchi)
Cruel Story of Youth (Nagisa Oshima)
The Cuckoo (Aleksandr Rogozhkin)
Cure (Kiyoshi Kurosawa)
The Cyclist (Mohsen Makhmalbaf)
Cyclo (Tran Anh-hung)

D

Dad (Stephen Dwoskin)
Dad’ Dead (Chris Shepard)
La Dama Boba (Manuel Iborra)
Damage (Louis Malle)
Damnation (Bela Tarr)
Dance in the Rain (Bostjan Hladnik)
Dark Habits (Pedro Almodóvar)
Dark City (Alex Proyas)
Dark Night of the Soul (Prasanna Vithanage)
Das Kapital version .07 (Marcello Mercado)
The Day a Pig Fell Into the Well (Hong Sang-soo)
Day of Wrath (Carl Theodor Dreyer)
Days in the Country (Raoul Ruiz)
Days of ’36 (Theo Angelopoulos)
Days of August (Marc Recha)
Days of Being Wild (Wong kar-wai)
Days of Eclipse (Aleksandr Sokurov)
Days of Youth (Yasujiro Ozu)
The Day the Sun Turned Cold (Yim Ho)
D’Est (Chantal Akerman)
Deadline (Katy Chevigny and Kirsten Johnson)
Death by Hanging (Nagisa Oshima)
The Death of Mr. Lazarescu (Cristi Puiu)
Death of Two Sons (Micah Schaffer)
Death on a Full Moon Day (Prasanna Vithanage)
Debt (Krzysztof Krauze)
Deep in the Woods (Benoît Jacquot)
Déjeuner du matin (Patrick Bokanowski)
Dekalog/Decalogue (Krzysztof Kieslowski)
Deliquium (Julie Murray)
Delwende (Pierre Yameogo)
Demon Lover Diary (Joel DeMott and Jeff Kreines)
Demonlover (Olivier Assayas)
Deprisa, Deprisa (Carlos Saura)
Dersu Uzala (Akira Kurosawa)
Destiny (Zeki Demirkubuz)
Deux (Werner Schroeter)
Devi (Satyajit Ray)
Diary (David Perlov)
Diary of a Country Priest (Robert Bresson)
Dichtung und Wahrheit (Truth and Poetry) (Peter Kubelka)
The Discreet Charm of the Bourgeoisie (Luis Buñuel)
Distance (Hirokazu Kore-eda)
Distant (Nuri Bilge Ceylan)
Distant Thunder (Satyajit Ray)
Dmitri Shostakovich: Viola Sonata (Aleksandr Sokurov)
La Doble Vida del Faquir (The Magicians) (Elizabet Cabeza and Esteve Riambau)
Dog’s Dialogue (Raoul Ruiz)
Dogtooth (Yorgos Lanthimos)
Dogville (Lars von Trier)
Dolce (Aleksandr Sokurov)
La Dolce Vita (Federico Fellini)
Don’t Lean Out the Window (Nae Caranfil)
El Dorado (Marcel L’Herbier)
The Double Life of Veronique (Krzysztof Kieslowski)
Down the Wire (Pip Starr)
Drifting Clouds (Aki Kaurismäki)
The Duchess of Langeais (Ne touchez pas le hache) (Jacques Rivette)
Durian Durian (Fruit Chan)

E

Early Summer (Yasujiro Ozu)
Eccentricities of a Blond Hair Girl (Manoel de Oliveira)
Écrire (Benoît Jacquot)
Eden Is West (Costa-Gavras)
The Education of Fairies (José Luis Cuerda)
The Education of Shelby Knox (Marion Lipschutz and Rose Rosenblatt)
The Eighties (Chantal Akerman)
Ek Din Pratidin (Mrinal Sen)
Él (Luis Buñuel)
Elegy of a Voyage (Aleksandr Sokurov)
Elephant (Gus Van Zant)
Elevated Nation (Eric Saks)
Eli, Eli, Lema Sabachthani? (Shinji Aoyama)
Elle a passé tant d’heures sous les sunlights… (Philippe Garrel)
Embassy (Chris Marker)
Embracing (Naomi Kawase)
En Construcción (Work in Progress) (José Luis Guerín)
Enemies of Happiness (Eva Mulvad and Anja Al-Erhayem)
L’Enfant (Jean-Pierre and Luc Dardenne)
Eniaios IV “Nefeli Photos” Reel 2 (Gregory Markopoulos)
Enjo/Conflagration (Kon Ichikawa)
The Enlightenment (Volker Schlöndorff)
Elisa, My Love (Carlos Saura)
Elsewhere (Nikolaus Geyrhalter)
Elvire-Jouvet 40 (Benoît Jacquot)
Empty Quarter: A Woman in Africa (Raymond Depardon)
L’Enfance nue (Maurice Pialat)
L’Enfer (Denis Tanovic)
The Entertainer (Tony Richardson)
Equinox Flower (Yasujiro Ozu)
Eroica (Andrzej Munk)
Eros (Michelangelo Antonioni, Steven Soderbergh, Wong Kar-wai)
Eros Plus Massacre (Yoshishige Yoshida)
Esther (Amos Gitai)
Eternity and a Day (Theo Angelopoulos)
Europa 51 (Roberto Rossellini)
Evening Sacrifice (Aleksandr Sokurov)
Everlasting Regret (Stanley Kwan)
Every Night’s Dreams (Mikio Naruse)
Everyone Else (Maren Ade)
The Exterminating Angel (Luis Buñuel)
Exterminating Angels (Jean-Claude Brisseau)
Exquisite Corpses (Francesco Rosi)
Extracurricular Activity Projective Reconstruction #1 (A Domestic Scene) (Mike Kelley)
The Eye Above the Well (Johan van der Keuken)
The Eye of the Mask (Nina Fonoroff)
Eyes Without a Face (Georges Franju)

F

Faat Kiné (Ousmane Sembene)
The Face of Another (Hiroshi Teshigahara)
Faces (John Cassavetes)
Fade into White #4 (Goshima Kazuhiro)
Falling (Barbara Albert)
Falling from Earth (Chadi Zeneddine)
Fantômes (Jean-Paul Civeyrac)
The False Note (Raoul Servais)
Fargo (Joel and Ethan Coen)
Fate (Zeki Demirkubuz)
Fast Film (Virgil Widrich)
The Feelings Factory (Jean-Marc Moutout)
La Femme qui se poudre (Patrick Bokanowski)
Few of Us (Sharunas Bartas)
Fiction (Cesc Gay)
Field for Men (Helena Lumbreras and Marià Lisa)
The Fighting Spirit (George Amponsah)
Film About a Woman Who… (Yvonne Rainer)
Filmarilyn (Paolo Gioli)
The Fire Within (Louis Malle)
Fires on the Plain (Kon Ichikawa)
Fists in the Pocket (Marco Bellocchio)
Flanders (Bruno Dumont)
The Flavor of Green Tea Over Rice (Yasujiro Ozu)
The Flight of the Red Balloon (Hou Hsiao-hsien)
Floating Clouds (Mikio Naruse)
Floating Weeds (Yasujiro Ozu)
The Flower of Evil (Claude Chabrol)
The Flowers of St. Francis (Roberto Rossellini)
The Flowers of Shanghai (Hou Hsiao-hsien)
Flowing (Mikio Naruse)
The Fly-Up (Marat Sarulu)
Forbidden Games (René Clément)
The Forest for the Trees (Bernadine Mellis)
Forgiveness (Ian Gabriel)
Form Phases #4 (Robert Breer)
The Forsaken Land (Vimukthi Jayasundara)
Four Nights with Anna(Jerzy Skolimowski)
The Fourth Dimension (Trinh T. Minh-ha)
Le Franc (Djibril Diop Mambéty)
Free Radicals (Barbara Albert)
From One Film to Another (Claude Lelouch)
From the Branches Drops the Withered Blossom (Paul Meyer)
From the Life of Marionettes (Ingmar Bergman)
From the Other Side (Chantal Akerman)
The Frontier of Dawn (Philippe Garrel)
Frozen War (John Smith)
Fuji (Robert Breer)

G

Gambling, Gods and LSD (Peter Mettler)
Ganeden (Maurice Lemaître)
The Garden of Delights (Carlos Saura)
The Garden of the Finzi-Continis (Vittorio de Sica)
Gardens in Autumn (Otar Iosseliani)
Garrincha, Joy of the People (Joaquim Pedro de Andrade)
Gbanga-Tita (Thierry Knauff)
A Geisha (Kenji Mizoguchi)
Genealogies of a Crime (Raoul Ruiz)
Genèse d’un repas (Luc Moullet)
Genesis (Mrinal Sen)
Gentille (Sophie Fillières)
A Gentle Woman (Robert Bresson)
Germany, Year Zero (Roberto Rossellini)
Gertrud (Carl Theodor Dreyer)
Ghost Town (Zhao Dayong)
The Girl from Monaco (Anne Fontaine)
The Girl on the Bridge (Patrice Leconte)
Goldframe (Raoul Servais)
Go Go Tales (Abel Ferrara)
The Go Master (Tian Zhuangzhuang)
Good Cats (Ying Liang)
Good Men, Good Women (Hou Hsiao-hsien)
Good Morning, Night (Marco Bellocchio)
Goodbye Again (Anatole Litvak)
Goodbye Dragon Inn (Tsai Ming-liang)
Goodbye South Goodbye (Hou Hsiao-hsien)
Grand école (Robert Solis)
La Grande illusion (Jean Renoir)
The Green Room (François Truffaut)
Grey Souls (Yves Angelo)
Il Grido (Michelangelo Antonioni)
A Grin Without a Cat (Chris Marker)
Growing Stronger (Tsitsi Dangarembga)
The Growth of the Soil (Gunnar Sommerfeldt)
Guernica (Alain Resnais)
La Guerre est finie (Alain Resnais)
The Guzzler of Grizzly Manor (George Kuchar)

H

H Story (Nobuhiro Suwa)
Hamlet Goes Business (Aki Kaurismäki)
Happy Here and Now (Michael Almereyda)
Happy Parallel (Enric Ripoli i Freixes and Josep Maria Ramon)
Harpya (Raoul Servais)
Au Hasard Balthazar (Robert Bresson)
The Headless Woman (Lucrecia Martel)
Hélas pour moi (O Woe Is Me) (Jean-Luc Godard)
A Hen in the Wind (Yasujiro Ozu)
Henri-Georges Clouzot’s Inferno (Serge Bromberg and Ruxandra Medrea)
Henry IV (Marco Bellocchio)
The Hero (Zézé Gamboa)
Himatsuri (Mitsuo Yanagimachi)
Histoire d’eaux (Bernardo Bertolucci)
History of the Sea (Alfred Guzzetti)
The Hole (Tsai Ming-liang)
Les Herbes folles (Wild Grass) (Alain Resnais)
Hear My Cry (Maciej Drygas)
Hide (Christophe Girardet and Matthius Müller)
Hieronymous Bosch’s Garden of Delights (Jean Eustache)
High and Low (Akira Kurosawa)
Hiroshima mon amour (Alain Resnais)
The Holy Girl (Lucrecia Martel)
The Holy Innocents (Marcel Camus)
Homebound/Balikbayan (Larilyn Sanchez and Riza Manalo)
Un Homme sans l’occident (Untouched By the West) (Raymond Depardon)
Honor de Cavallería (Albert Serra)
Hop (Dominique Standaert)
Horizontal Boundaries (Pat O’Neill)
The Host (Bong Joon-ho)
Hotel of Dreams (Helle Toft Jensen)
The House of 72 Tenants (Shaw Brothers)
House of Flying Daggers (Zhang Yimou)
Housewarming (Brigitte Roüan)
How I Got Into an Argument… (My Sex Life) (Arnaud Desplechin)
How to Fix the World (Jacqueline Goss)
The Human Condition (Masaki Kobayashi)
Humanity and Paper Balloons (Sadao Yamanaka)
A Humble Life (Aleksandr Sokurov)
The Hunt (Erik Lochen)
The Hypothesis of the Stolen Painting (Raoul Ruiz)

I

I’m Not There (Todd Haynes)
I Am (Dorota Kedzierzawska)
I Am Alive (Filippo Gentili)
I Am Love (Luca Guadagnino)
I Can’t Sleep (Claire Denis)
I Do: How to Get Married and Stay Single (Eric Lartigau)
I Flunked But… (Yasujiro Ozu)
I Graduated But… (Yasujiro Ozu)
I Just Didn’t Do It (Masayuki Suo)
I Love Dollar (Johan van der Keuken)
I Was Born But… (Yasujiro Ozu)
I, The Worst of All (Maria Luisa Bemberg)
Idle Running (Janez Burger)
Ikiru (Akira Kurosawa)
Illumination (Krzysztof Zanussi)
Images Disturbed by an Intense Parasite (Immagini disturbate da un intenso parassita) (Paolo Gioli)
Images of the World and the Inscription of War (Harun Farocki)
In the Darkness of Time (Jean-Luc Godard)
In Vanda’s Room (Pedro Costa)
In Loving Memory (Robert Todd)
In the Land of the Deaf (Nicolas Philibert)
Independencia (Raya Martin)
India Song (Marguerite Duras)
Inextinguishable Fire (Harun Farocki)
Inland Empire (David Lynch)
Innisfree (José Luis Guerín)
Innocence (Zeki Demirkubuz)
The Insect Woman (Shohei Imamura)
Insiang (Lino Brocka)
Intentions of Murder (Shohei Imamura)
Intimate Confessions of a Chinese Courtesan (Shaw Brothers)
L’Intrus (Claire Denis)
Iraq in Fragments (James Longley)
I Saw Ben Barka Get Killed (Serge Le Péron)
In a Year of 13 Moons (R.W. Fassbinder)
In Search of Famine (Mrinal Sen)
In the City of Sylvia (José Luis Guerín)
In the Mood for Love (Wong kar-wai)
It’s Hard Being Loved by Jerks (Daniel Leconte)
Iran Veiled Appearances (Thierry Michel)
Isolation (Billy O’Brien)
Ivan’s Childhood (Andrei Tarkovsky)

J

Jacques Lacan’s Psychoanalysis Part One (Benoît Jacquot)
Jalsaghar (Satyajit Ray)
Japanese Girls at the Harbor (Hiroshi Shimizu)
A Japanese Tragedy (Keisuke Kinoshita)
Jean-Marie Straub and Danièle Huillet at Work on a Film Based on Franz Kafka’s Unfinished Novel ‘America’ (Harun Farocki)
Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles (Chantal Akerman)
Je t’aime, je t’aime (Alain Resnais)
Je, tu il, elle (Chantal Akerman)
Jiyan (Jano Rosebiani)
Le Joli mai (Chris Marker)
Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000 (Alain Tanner)
Journeys from Berlin (Yvonne Rainer)
Joy Division (Grant Gee)
Jules and Jim (François Truffaut)
July (Darezhan Omirbaev)
Jungle (Random Touch)
Justice (Maria Ramos)
Juvies (Leslie Neale)

K

Kagamijishi (Yasujiro Ozu)
Kagi/Odd Obsession (Kon Ichikawa)
Kaïrat (Darezhan Omirbaev)
Kanikosen (Sabu)
Kapurush-o-Mahapurush (Satyajit Ray)
Kardiogramma (Darezhan Omirbaev)
Katatsumori (Naomi Kawase)
Katzelmacher (R.W. Fassbinder)
Keane (Lodge Kerrigan)
Keepers of Memory (Eric Kabera)
Keita, The Heritage of the Griot (Dani Kouyaté)
Kekexili: Mountain Patrol (Lu Chuan)
Kes (Ken Loach)
Khandahar (Mrinal Sen)
Kharij (The Case Is Closed) (Mrinal Sen)
Killer (Darezhan Omirbaev)
Kinatay (Brilliante Mendoza)
Kinetta (Yorgos Lanthimos)
Kings and Queen (Arnaud Desplechin)
Kings of the Hill (Yael Bartana)
Kissed by Winter (Sara Johnsen)
Kitchen (Yim Ho)
The Kite (Randa Chahal-Sabbag)
Klinkaart (Paul Meyer)
Konaté’s Gift (Fanta Régina Nacro)
The Koumiko Mystery (Chris Marker)
Kurt Kren Retrospective (Kurt Kren)
Kuroneko (Kanedo Shindo)

L

A Lake (Philippe Grandrieux)
Land of Madness (Luc Moullet)
Landscape After the Battle (Andrzej Wajda)
Landscape in the Mist (Theo Angelopoulos)
The Last Bolshevik (Chris Marker)
Last Life in the Universe (Pen-Ek Ratanaruang)
The Last Mistress (Catherine Breillat)
The Last Mitterrand (Le Promeneur du champ de Mars) (Robert Guédiguian)
A Last Note (Kanedo Shindo)
The Last Stop (Terminus) (Serik Aprimov)
Last Train Home (Lixin Fan)
Last Year at Marienbad (Alain Resnais)
Late Autumn (Yasujiro Ozu)
Late Chrysanthemums (Mikio Naruse)
Late Spring (Yasujiro Ozu)
Learning Stalls (Torsten Zenas Burns and Darrin Martin)
Leaves from Satan’s Book (Carl Theodor Dreyer)
The Legend of Suram Fortress (Sergei Paradjanov)
The Legend of Time (Isaki Lacuesta)
Less Dead Than the Others (Frans Buyens and Lydia Chagoll)
Let’s Dance (Noémie Lvovsky)
Let It Rain (Agnès Jaoui)
The Letter: An American Town and the ‘Somali Invasion’ (Ziad Hamzeh)
Letter from Siberia (Chris Marker)
Level Five (Chris Marker)
Life and Nothing More…/And Life Goes On… (Abbas Kiarostami)
Life as a Fatal Sexually Transmitted Disease (Krzysztof Zanussi)
Life During Wartime (Todd Solondz)
Life of Oharu (Kenji Mizoguchi)
Life on the Tracks (Riles) (Ditsi Carolino)
The Lights of Asakusa (Yasujiro Shimazu)
Le Lit de la vierge (Philippe Garrel)
The Little Girl Who Sold The Sun (Djibril Diop Mambéty)
The Liberace of Baghdad (Sean McAllister)
Little Cheung (Fruit Chan)
Little Senegal (Rachid Bouchareb)
Liverpool (Lisandro Alonso)
Living Rights (Duco Tellegen)
Lock-Out (Antoni Padrós)
Lola, La Película (Miguel Hermoso)
Lola Montès (Max Ophüls)
The Loneliness of the Long Distance Runner (Tony Richardson)
The Long Falling (Martin Provost)
Long Journey to the Rage (Llorenç Soler)
The Longest Summer (Fruit Chan)
Longing (Valeska Grisebach)
Look Back in Anger (Tony Richardson)
Los Angeles Plays Itself (Thom Andersen)
The Lost Domain (Raoul Ruiz)
Lost in Space (Tricia Middleton and Joel Taylor)
Lost, Lost, Lost (Jonas Mekas)
Louis René des Fôrets (Benoît Jacquot)
Love and Anarchy (Lina Wertmüller)
Love Songs (Christophe Honoré)
Love Streams (John Cassavetes)
Love the Magician  (Carlos Saura)
Love Torn in Dream (Raoul Ruiz)
Lovers of the Arctic Circle (Julio Medem)
Luke (Bruce Connor)
La Lunga Ombra (Jon Jost)

M

Ma Mère (Christophe Honoré)
Ma Saison préferée (André Téchiné)
Maborosi (Hirokazu Kore-eda)
Macunaíma (Joaquim Pedro de Andrade)
Made in Hong Kong (Fruit Chan)
Madeinusa (Claudia Llosa)
Mafioso (Alberto Lattuada)
The Magic Gloves (Martín Rejtman)
Mahanagar (Satyajit Ray)
The Makioka Sisters (Kon Ichikawa)
Mama Put (Seke Somolu)
Mama Turns 100 Years Old (Carlos Saura)
A Man Escaped (Robert Bresson)
Man of Marble (Andrzej Wajda)
Man on the Tracks (Andrzej Munk)
The Man Who Had His Hair Cut Short (André Delvaux)
The Man Who Loved Haugesund (Jon Haukeland)
The Man Without a Past (Aki Kaurismäki)
Mansion By the Lake (Lester James Peries)
Manufactured Landscapes (Jennifer Baichwal)
A Man Vanishes (Shohei Imamura)
The Man Who Envied Women (Yvonne Rainer)
The Man Who Left His Will on Film (Nagisa Oshima)
Marathon (Amir Naderi)
Mardi Gras: Made in China (David Redmon)
Maria (Peter Calin Netzer)
Marie Antoinette (Sofia Coppola)
Mariya (Aleksandr Sokurov)
The Marriage of Maria Braun (R.W. Fassbinder)
The Mask (Johan van der Keuken)
The Master of Apipucos (Joaquim Pedro de Andrade)
Master of the House (Carl Theodor Dreyer)
Matador (Pedro Almodóvar)
The Match (La partita) (Ursula Ferrara)
The Match Factory Girl (Aki Kaurismäki)
Max and Mona (Teddy Mattera)
Me and My Sister (Alexandra Leclère)
Me and My White Pal (Pierre Yameogo)
Meokgo and the Stick Fighter (Teboho Mahlatsi)
Merce Cunningham and Co. (Benoît Jacquot)
The Merchant of Four Seasons (R.W. Fassbinder)
Mes petites amoureuses (Jean Eustache)
Meshes of the Afternoon (Maya Deren)
Michelangelo Eye to Eye (Michelangelo Antonioni)
The Middleman (Satyajit Ray)
Min Yè (Souleymane Cissé)
Mirror (Christophe Girardet and Matthias Müller)
Mirror (Andrei Tarkovsky)
Mix-Up (Françoise Romand)
Monsieur Hire (Patrice Leconte)
Montparnasse 19 (Jacques Becker)
Mother Joan of the Angels (Jerzy Kawalerowicz)
Moolaadé (Ousmane Sembene)
Morphia (Aleksei Balabanov)
La Mort du jeune aviateur anglais (Benoît Jacquot)
The Mortal Storm (Frank Borzage)
Mother (Bong Joon-ho)
Mother and Son (Aleksandr Sokurov)
The Mother and the Whore (Jean Eustache)
Mother, Father, Son (Oliver Hockenhull)
Moroccan Romance (Carlos Velo and Enrique Domínguez Rodiño)
Mother Kusters Goes to Heaven (R.W. Fassbinder)
Moscow Elegy (Aleksandr Sokurov)
Mosiak im Vertrauen (Peter Kubelka)
Mouchette (Robert Bresson)
La Moustache (Emmanuel Carrère )
Mozart’s Sister (René Féret)
Los Muertos (Lisandro Alonso)
The Munekata Sisters (Yasujiro Ozu)
The Murderers Are Among Us (Wolfgang Staudte)
Muriel (Alain Resnais)
Mütter (Miklòs Gimes)
My Brother Silk Road (Marat Sarulu)
My Life to Live (Jean-Luc Godard)
My Lost House (Kamal El Mahouti)
My Mother’s Smile (Marco Bellocchio)
My Night at Maud’s (Eric Rohmer)
My Terrorist (Yulie Cohen Gerstel)
The Mystery of Kaspar Hauser (Werner Herzog)

N

Naked (Mike Leigh)
Naked Island (Kanedo Shindo)
Naked Spaces: Living Is Round (Trinh T. Minh-ha)
Narayama Bushiko (Keisuke Kinoshita)
Nargess (Rakhshan Bani-Etemad)
Nathalie Granger (Marguerite Duras)
Ne Change Rien (Pedro Costa)
Ne quittez pas!/Local Call (Arthur Joffé)
The Neighbor’s Wife and Mine (Heinosuke Gosho)
Nenette and Boni (Claire Denis)
New Left Note (Saul Levine)
New York Lantern (Ernie Gehr)
News (Ursula Ferrara)
News from Home (Chantal Akerman)
Next of Kin (Atom Egoyan)
Night and Day (Hong Sang-soo)
Night and Fog (Alain Resnais)
Night and Fog in Japan (Nagisa Oshima)
Night Train (Jerzy Kawalerowicz)
Nights of Cabiria (Federico Fellini)
Nina’s Tragedies (Savi Gavizon)
Nine Lives (Arne Skouen)
Nocturnal Butterflies (Raoul Servais)
No Fear, No Die (Claire Denis)
No More Tears Sister: Anatomy of Hope and Betrayal (Helene Klodawsky)
No, or the Vain Glory of Command (Manoel de Oliveira)
No Rest for the Brave (Alain Guiraudie)
Nombres et Neurones (Benoît Jacquot)
Nordrand (Barbara Albert)
Nostalghia (Andrei Tarkovsky)
Not Reconciled, or Only Violence Helps Where It Rules (Jean-Marie Straub and Danièle Huillet)
Note to Coleen (Saul Levine)
Note to Pati (Saul Levine)
Note to Poli (Saul Levine)
Noura’s Summer (Pascal Tessaud)
Novel City (Leslie Thornton)
Nucingen House (Raoul Ruiz)

O

Oasis (Lee Chang-dong)
Occident (Cristian Mungiu)
Occupation Dreamland (Garrett Scott and Ian Olds)
Offside (Jafar {Panahi)
Ohayo (Good Morning) (Yasujiro Ozu)
Okasan (Mikio Naruse)
Olivier, Olivier (Agnieszka Holland)
Omagh (Pete Travis)
Onibaba (Kanedo Shindo)
On Line Rendez-vous (Adama Roamba)
On the Passage of a Few Persons Through a Rather Brief Unity of Time (Guy Debord)
The Only Son (Yasujiro Ozu)
Operation X-70 (Raoul Servais)
Ordet (Carl Theodor Dreyer)
Oriental Elegy (Aleksandr Sokurov)
Orienteering (Concurs) (Dan Pita)
Ornamental Hairpin (Hiroshi Shimazu)
Osaka Elegy (Kenji Mizoguchi)
The Other Half (Ying Liang)
Oui Non (Jon Jost)
Our Daily Bread (Nikolaus Geyrhalter)
Our Imprudent Wars (Randa Chahal Sabag)
Our Neighbor Miss Yae (Yasujiro Shimazu)
Out O’ Actions (Mike Kelley)
The Overcoat (Alberto Lattuada)

P

The Page Turner (Denis Dercourt)
Pain Is… (Stephen Dwoskin)
Pan’s Labyrinth (Guillermo del Toro)
Paper Planes (Matjaz Klopcic)
Paper Route (Robert Frank)
The Paper Will Be Blue (Radu Muntean)
Paprika (Satoshi Kon)
Paradise (Michael Almereyda)
Paranoid Park (Gus Van Zant)
Le Parfum d’Yvonne (Patrice Leconte)
Paria (Nicolas Klotz)
The Parson’s Widow (Carl Theodor Dreyer)
Pas sur la bouche (Not on the Lips) (Alain Resnais)
Passage (Ernie Gehr)
Passing Fancy (Yasujiro Ozu)
The Passion of Joan of Arc (Carl Theodor Dreyer)
Pather Panchali (Satyajit Ray)
Pauline at the Beach (Eric Rohmer)
Peace, Propaganda and the Promised Land (Sut Jhally and Bathsheba Ratzkoff)
Peep “TV” Show (Yutaka Tsuchiya)
Pegasus (Raoul Servais)
La Peine perdue de Jean Eustache (Angel Díez)
Peppermint Candy (Lee Chang-dong)
Peppermint Frappé (Carlos Saura)
Perfect Life (Emily Tang)
The Perforated Operator (L’operatore perforato) (Paolo Gioli)
Permission to Remember (Yael Kipper Zaretzky)
Persecution (Patrice Chéreau)
Persona (Ingmar Bergman)
Persons of Interest (Alison Maclean and Tobias Perse)
Petersburg Elegy (Aleksandr Sokurov)
Le Petit Lieutenant (Xavier Beauvois)
Les Petites Couleurs (Patricia Plattner)
The Phantom Museum (The Brothers Quay)
Les Photos d’Alix (Jean Eustache)
Pickpocket (Robert Bresson)
Picture-Book (Ed Bowes)
Pigs and Battleships (Shohei Imamura)
Pitcher of Colored Light (Robert Beavers)
The Pitfall (Hiroshi Teshigahara)
La Plage (Patrick Bokanowski)
Platform (Jia Zhang-ke)
Play It As It Lays (Frank Perry)
Playing “In the Company of Men” (Arnaud Desplechin)
A Poet of the Castle (Joaquim Pedro de Andrade)
Poetry (Lee Chang-dong)
Poison (Sanpeet) (Giuseppe Petitto, Enrico Pizianti, and Gianluca Pulcini)
Poison Friends (Emmanuel Bourdieu)
Police, Adjective (Corneliu Porumboiu)
Le Pont de Nord (Jacques Rivette)
Le Pont des Arts (Eugène Green)
The Pope’s Toilet (César Charlone and Enrique Fernández)
The Pornographers (Shohei Imamura)
Pornography (Jan Jakub Kolski)
The Power of Emotion (Alexander Kluge)
The Power of Kangwon Province (Hong Sang-soo)
Precarious Garden (Ernie Gehr)
The President (Carl Theodor Dreyer)
Pretend (Julie Talen)
The Priest and the Girl (Joaquim Pedro de Andrade)
Princess Marie (Benoît Jacquot)
Private (Saverio Costanzo)
Privilege (Yvonne Rainer)
The Prodigal Son (Kurt Orderson)
Project Kashmir (Senain Kheshgi and Geeta Patel)
La Promesse (Jean-Pierre and Luc Dardenne)
The Promised Land (Andrzej Wajda)
Public Lighting (Mike Hoolboom)
Pudor (David Ulloa and Tristán Ulloa)
Puknini (Fanta Régina Nacro)
Pulse (Kiyoshi Kurosawa)
Purple Noon (René Clément)

Q

Quando l’occhio trema (Paolo Gioli)
Quartier Mozart (Jean-Pierre Bekolo)
Le Quattro volte (Michelangelo Frammartino)
Quem és tu? (João Botelho)
La Question Humaine (Nicolas Klotz)
The Quince Tree Sun (Victor Erice)
Quiproquo (Rose Lowder)

R

The Rabbit Hunters (Pedro Costa)
Racines (Richard Copans)
Raft of the Medusa (Karpo Godina)
Raid on the Bergen Express (Uwe Jens Krafft)
Rakuyoju (Kanedo Shindo)
The Railroad All-Stars (Chema Rodriguez)
Ran (Akira Kurosawa)
Ready To Wear Imm Ali (Dima El-Horr)
Reason, Debate and a Story (Ritwik Ghtak)
Reassemblage (Trinh T. Minh-ha)
Rebels of the Neon God (Tsai Ming-liang)
Reconstruction (Theo Angelopoulos)
Record of a Tenement Gentleman (Yasujiro Ozu)
Red (Krzysztof Kieslowski)
Red Chewing Gum (Akram Zaatari)
Red Desert (Michelangelo Antonioni)
Red Dust (Yim Ho)
The Red Squirrel (Julio Medem)
Redshift (Emily Richardson)
Regular Lovers (Philippe Garrel)
La Religieuse (Jacques Rivette)
Remembrance of Things to Come (Chris Marker)
Reminiscences of a Journey to Lithuania (Jonas Mekas)
Les Rendez-vous d’Anna (Chantal Akerman)
Respite (Harun Farocki)
Retribution (Kiyoshi Kurosawa)
The Return of the Banished (Malvina Ursianu)
Le Révélateur (Philippe Garrel)
Revenge (Ermek Shinarbaev)
Rikyu (Hiroshi Teshigahara)
Rising Tide (Robert Todd)
Ritual in Transfigured Time (Maya Deren)
The River (Jean Renoir)
The River (Tsai Ming-liang)
A River Called Titas (Ritwik Ghtak)
The Road (Darezhan Omirbaev)
Road to Guantanamo (Michael Winterbottom)
Robots of Sodom and Every Evening Freedom (Tom Kalin)
Rocco and His Brothers (Luchino Visconti)
The Rolling Family (Pablo Trapero)
Romances de terre et d’eau (Jean-Pierre Duret and Andrea Santana)
Rome, NY (Ada Bligaard Søby)
Romeo and Juliette in the Village (Hans Trommer and Valerien Schmidely)
Rome: Open City (Roberto Rossellini)
Rosetta (Jean-Pierre and Luc Dardenne)
Rooster’s Breakfast (Marko Nabersnik)
Rostov-Luanda (Abderrahmane Sissako)
The Round-Up (Miklós Jancsó)
The Runner (Amir Naderi)
Russian Ark (Aleksandr Sokurov)
Ryna(Ruxandra Zenide)

S

Sacred Places (Jean-Marie Téno)
The Sacrifice (Andrei Tarkovsky)
Saints and Sinners (Abigail Honor and Yan Vizinberg)
Sakura-tai Chiru (Kanedo Shindo)
Une Sale histoire (Jean Eustache)
Le Samouraï (Jean-Pierre Melville)
O Sangue (Pedro Costa)
Sans soleil (Chris Marker)
Sansho the Bailiff (Kenji Mizoguchi)
Santa Clause Has Blue Eyes (Jean Eustache)
Samba Traoré (Idrissa Ouedraogo)
Samurai Rebellion (Masaki Kobayashi)
The Sandwich Man: The Son’s Big Doll (Hou Hsiao-hsien)
Saraband (Ingmar Bergman)
Sarabande (Nathaniel Dorsky)
Saratan (Ernest Abdyshaparov)
Sari’s Mother (James Longley)
Sari Soldiers (Julie Bridgham)
Sátántangó (Bela Tarr)
Savage Innocence (Philippe Garrel)
Schwechater (Peter Kubelka)
Seagulls Are Dying in the Harbor (Roland Verhavert, Ivo Michiels, and Rik Kuypers)
Séance (Kiyoshi Kurosawa)
The Second Circle (Aleksandr Sokurov)
Un Secret (Claude Miller)
Secret History of the Dividing Line: A True Account in Nine Parts (David Gatten)
Secrets and Lies (Mike Leigh)
Security Anthem (Kent Lambert)
Seduced and Abandoned (Pietro Germi)
Seemabaddha (Company Limited) (Satyajit Ray)
Les Sentiments (Noémie Lvovsky)
Seoul Train (Jim Butterworth, Aaron Lubarsky, and Lisa Sleeth)
Seppuku/Harakiri (Masaki Kobayashi)
Septiembres (Carles Bosch)
Serbis (Brilliante Mendoza)
Seven Beauties (Lina Wertmüller)
The Seventh Continent (Michael Haneke)
The Seventh Day (Carlos Saura)
Seventh Heaven (Benoît Jacquot)
Sex, Gumbo and Salted Butter (Mahamat-Saleh Haroun)
Sexperiencias (José María Nunes)
Shadow Kill (Adoor Gopalakrishnan)
Shadows in Paradise (Aki Kaurismäki)
Shadows of Forgotten Ancestors (Sergei Paradjanov)
Shall We Kiss? (Emmanuel Mouret)
Shanghai Dreams (Wang Xiaoshuai)
Shanghai Panic (Andrew Cheng)
Shoeshine (Vittorio de Sica)
A Short Film About Love (Krzysztof Kieslowski)
The Sicilian Girl (Marco Amenta)
Le Silence (Orso Miret)
The Silence (Ingmar Bergman)
The Silence of the Sea (Jean-Pierre Melville)
A Silent Day (Takashi Ito)
Silent Light (Carlos Reygadas)
Since Otar Left (Julie Bertuccelli)
The Singer, 2006 (Xavier Giannoli)
Single Beds Vol. 1 Desolation (Ximena Cuevas)
Sink or Swim (Su Friedrich)
Sirène (Raoul Servais)
Sisters of the Gion (Kenji Mizoguchi)
The Sixth Sense (Nemesio M. Sobrevila and Eusebio Fernández Ardavĺn)
The Sky Crawlers (Mamoru Oshii)
Smell of Camphor, Frgrance of Jasmine (Bahman Farmanara)
Sod and Sodie Sock (Vienna Cut) (Mike Kelley)
Solaris (Andrei Tarkovsky)
Solitary Fragments (Jaime Rosales)
Sombre (Philippe Grandrieux)
Something Like Happiness (Bohdan Slama)
Sonata for Hitler (Aleksandr Sokurov)
Song of the Scarlet Flower (Teuvo Tulio)
Soothsayer (Bobby Abate)
Souha Randa Randa (Chahal Sabag)
Sound and Fury (Jean-Claude Brisseau)
Source (Martin Marecek and Martin Skalsky)
South (El Sur) (Victor Erice)
A South African Love Story – Walter and Albertine Sisulu (Toni Strasburg)
Spare Parts (Damjan Kozole)
Speaking Parts (Atom Egoyan)
Spell My Name (Tawanda Gunda Mupengo)
The Spirit of the Beehive (El espíritu de la colmena) (Victor Erice)
Springtime in a Small Town (Tian Zhuangzhuang)
Springtime: Three Portraits (Johan van der Keuken)
Ssitkim: Talking to the Dead (Soon-mi Yoo)
Stalker (Andrei Tarkovsky)
A Star Athlete (Hiroshi Shimazu)
Starship (Bernard Gigounon)
State of Fear (Pamela Yates, Paco de Onís and Peter Kinoy)
State of Weightlessness (Maciej Drygas)
Stavinsky (Alain Resnais)
Still Life (Harun Farocki)
Still Life (Jia Zhang-ke)
Still Life (Cynthia Mandansky)
The Stilts (Carlos Saura)
Story of a Beautiful Country (Khalo Matabane)
The Story of a Cheat (Sacha Guitry)
The Story of Marie and Julien (Jacques Rivette)
The Story of the Last Chrysanthemum (Kenji Mizoguchi)
The Story of Women (Claude Chabrol)
La Strada (Federico Fellini)
A Straightforward Boy (Yasujiro Ozu)
Stranded in Canton (William Eggleston)
The Strange Case of Angelica (Manoel de Oliveira)
Strange Culture (Lynn Hershman Leeson)
The Strange Tale of Oyuki (Kanedo Shindo)
The Stranger (Satyajit Ray)
Stranger Comes to Town (Jacqueline Goss)
Street of Shame (Kenji Mizoguchi)
Strongman Ferdinand (Alexander Kluge)
Subarnarekha (Ritwik Ghtak)
Suicide (Shelly Silver)
Summer 04 (Stefan Krohmer)
Summer Palace (Lou Ye)
The Sun (Aleksandr Sokurov)
The Sun’s Burial (Nagisa Oshima)
Sunrise: A Tale of Two Humans (F. W. Murnau)
Sure Fire (Jon Jost)
The Suspended Step of the Stork (Theo Angelopoulos)
The Sweet Hereafter (Atom Egoyan)
Sweet Rush (Andrzej Wajda)
Sweetgrass (Lucien Castaing-Taylor)
Swf, 29, seeks self (Gretchen Skogerson)
Swiss Army Knife with Rats and Pigeons (Robert Breer)
Syndromes and a Century (Apichatpong Weerasethakul)

T

Tabula Rasa (Vincent Grenier)
Tachigui: The Amazing Lives of the Fast Food Grifters (Mamoru Oshii)
Tahader Katha (Buddhadeb Dasgupta)
Take My Eyes (Icíar Bollaín)
A Tale of Cinema (Hong Sang-soo)
Tarrafal (Pedro Costa)
A Taste of Cherry (Abbas Kiarostami)
A Taste of Honey (Tony Richardson)
Teen Kanya (Satyajit Ray) Teranga Blues (Moussa Sene Absa)
The Tenth District Court: Moments of Trial (Raymond Depardon)
La Terra Trema: Episodio del Mare (Luchino Visconti)
Time of the Wolf (Michael Haneke)
That Obscure Object of Desire (Luis Buñuel)
Thème Je/The Camera I (Françoise Romand)
There Was a Father (Yasujiro Ozu)
There Was an Unseen Cloud Moving (Leslie Thornton)
These Encounters of Theirs (Jean-Marie Straub and Danièle Huillet)
The Third Generation (R.W. Fassbinder)
The Third Page (Zeki Demirkubuz)
This Charming Girl (Park Ki-yong)
Three Brothers (Francesco Rosi)
Three Lives and Only One Death (Raoul Ruiz)
Three Poems By Spoon Jackson (Michel Wenzer)
Through a Glass Darkly (Ingmar Bergman)
Through the Olive Trees (Abbas Kiarostami)
Throw Away Your Books, Rally in the Streets (Shuji Terayama)
Ticket of No Return (Ulrike Ottinger)
Tierra (Julio Medem)
The Ties that Bind (Su Friedrich)
The Tiger’s Tail (John Boorman)
Tilaï (Idrissa Ouedraogo)
Time (Kim Ki-duk)
Time of the Gypsies (Emir Kusturica)
The Time to Live and the Time to Die (Hou Hsiao-hsien)
Time for Radio Exercise (Daisuke Nose)
Tintin and I (Anders Østergaard)
Tirante el Blanco (The Maidens’ Conspiracy) (Vicente Aranda)
To Speak or Not To Speak (Raoul Servais)
Toi, Waguih (Namir Abdel Messeeh)
Tokyo Sonata (Kiyoshi Kurosawa)
Tokyo Story (Yasujiro Ozu)
Tom Jones (Tony Richardson)
La Tombola (Ximena Cuevas)
Tomorrow We Move (Chantal Akerman)
Too Much Norway (Rune Denstag and Sivge Endresen)
Torero (Carlos Velo)
Total Denial (Milena Kaneva)
Les Tournesols (Rose Lowder)
Toute une nuit (Chantal Akerman)
Toutes les nuits (Eugène Green)
The Train (Brahim Fritah)
Traumatograph (Traumatografo) (Paolo Gioli)
The Travelling Players (Theo Angelopoulos)
Travis (Kelly Reichardt)
Tren de sombras (Train of Shadows) (José Luis Guerín)
Trial of Joan of Arc (Robert Bresson)
A Trip to the Louvre x2 (Jean-Marie Straub and Danièle Huillet)
Tulpan (Sergey Dvortsevoy)
The Tuner (Kira Muratova)
Twilight’s Last Gleaming (Robert Aldrich)
tx-transform (Virgil Widrich)

U

U-Carmen eKhayelitsha (Mark Dornford-May)
Ugetsu (Kenji Mizoguchi)
Umberto D. (Vittorio de Sica)
The Umbrellas of Cherbourg (Jacques Demy)
Umut (Yilmaz Güney and Serif Gören)
Una de Dos (Alejo Hernán Taube)
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (Apichatpong Weerasethakul)
Under the Sun of Satan (Maurice Pialat)
Underground (Emir Kusturica)
An Unfinished Piece for a Player Piano (Nikita Mikhalkov)
Unknown Pleasures (Jia Zhang-ke)
Until the End of the World (Wim Wenders)
Utamaro and His Five Women (Kenji Mizoguchi)
Uttara (Buddhadeb Dasgupta)

V

Vacas (Julio Medem)
Vagabond (Agnès Varda)
Valley of Peace (France Stiglic)
Vampyr (Carl Theodor Dreyer)
VB51 (Vanessa Beecroft)
Vengeance Is Mine (Shohei Imamura)
Vera Drake (Mike Leigh)
Versailles (Pierre Schöller)
Vers le sud (Laurent Cantet)
Vers Nancy (Claire Denis)
very fantastic (Stella So)
Vesna (Frantisek Cáp)
Victor…Before It’s Too Late (Sandrine Veysset)
Videoletters (Katarina Rejger and Eric van den Broek)
La Vie de morts (Arnaud Desplechin)
La Vie moderne (Raymond Depardon)
La Vie nouvelle (Philippe Grandrieux)
Villa Amalia (Benoît Jacquot)
Vincent, François, Paul and the Others (Claude Sautet)
Vincere (Marco Bellocchio)
Violence at Noon (Nagisa Oshima)
The Violin (Francisco Vargas)
The Virgin Spring (Ingmar Bergman)
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors (Hong Sang-soo)
Vive l’amour (Tsai Ming-liang)
Vivisect (Marija Gajicki)
Voice Off (Donigan Cumming)
Volver (Pedro Almodóvar)
Voyage in Italy (Roberto Rossellini)
Voyage to Cythera (Theo Angelopoulos)
Voyage to Nowhere (Fernando Fernán Gómez)
Voyage to the Beginning of the World (Manoel de Oliveira)

W

Waiting for Valdez (Dumisani Phakathi)
The Waiting Room (Zeki Demirkubuz)
Walk Cheerfully (Yasujiro Ozu)
Wall (Simone Bitton)
War at a Distance (Harun Farocki)
Washed Ashore (Nikolaus Geyrhalter)
Wasted (Scott Russell)
The Watchman (The Guard) (Beyzhan Aidkuluev)
The Way South (Johan van der Keuken)
The Way You Wanted Me (Teuvo Tulio)
The Wayward Cloud (Tsai Ming-liang)
The Wayward Girl (Edith Carlmar)
Weekend Stories (Krzysztof Zanussi)
Welcome to Destination China (Andrew Cheng)
Werckmeister Harmonies (Bela Tarr)
What Did the Lady Forget? (Yasujiro Ozu)
What the Eye Doesn’t See (Francisco J. Lombardi)
What Time Is It There? (Tsai Ming-liang)
When a Woman Ascends the Stairs (Mikio Naruse)
When Father Was Away on Business (Emir Kusturica)
When the Sea Rises… (Yolande Moreau)
Where Does Your Hidden Smile Lie? (Pedro Costa)
White (Krzysztof Kieslowski)
White Material (Claire Denis)
The White Ribbon (Michael Haneke)
Wife! Be Like a Rose! (Mikio Naruse)
Wild Blue, Notes for Several Voices (Thierry Knauff)
Wild Strawberries (Ingmar Bergman)
The Wind Will Carry Us (Abbas Kiarostami)
Wings of Desire (Wim Wenders)
Winter (Nathaniel Dorsky)
Winter Light (Ingmar Bergman)
With a Little Help from Myself (François Dupeyron)
Without Anesthesia (Andrzej Wajda)
Wolfsbergen (Nanouk Leopold)
A Woman in Berlin (Max Färberböck)
Woman in the Dunes (Hiroshi Teshigahara)
The Woman Alone (Brahim Fritah)
The Woman Next Door (François Truffaut)
A Woman of Tokyo (Yasujiro Ozu)
Woman of the Mist (Heinosuke Gosho)
Woman on the Beach (Hong Sang-soo)
A Woman Under the Influence (John Cassavetes)
A Wonderful World (Luis Estrada)
Workers Leaving the Factory (Harun Farocki)
Workingman’s Death (Michael Glawogger)
The World (Jia Zhang-ke)
The World’s Greatest Sinner (Timothy Carey)

X

Xala (Ousmane Sembene)

Y

Yesterday Girl (Anita G.) (Alexander Kluge)
Yol (Yilmaz Güney and Serif Gören)
Young Adam (David Mackenzie)

Sidebar